Pri krajinski fotografiji pogosto želimo, da bo celoten prizor oster – od objektov v neposredni bližini do tistih zelo oddaljenih. S tem namreč na sliki prikažemo kar največ podrobnosti. Temu rečemo globina polja. Dosežemo jo tako, da pripremo zaslonko (izberemo višje število f). Spodnji primeri prikazujejo razliko med široko odprto in priprto zaslonko pri fotografiranju pokrajine.
Prva fotografija je bila posneta z vrednostjo zaslonke f/4. Drevesa v ospredju so ostra, preostanek prizora pa zaznamuje mehkejši videz. Pri drugi fotografiji je bila uporabljena bolj priprta zaslonka (vrednost f/16), zato so ostri tako objekti v ospredju kot tudi tisti bolj oddaljeni. Če torej želite izpostaviti določen del na krajinskem posnetku, je široko odprta zaslonka lahko zelo koristna. Toda v večini primerov je pri krajinski fotografiji bolj zaželena čim večja globina polja. Preprost način, kako nastaviti zaslonko za fotografiranje pokrajine je naslednji: uporabite način prioritete zaslonke (AV) in izberite majhno odprtino zaslonke, kot na primer f/16. Pri tem bodite pozorni na hitrost zaklopa. Če bo ta prenizka, boste morda morali uporabiti stativ ali povečati občutljivost ISO, da preprečite zamegljene posnetke.
Za kar najostrejše fotografije pokrajine je priporočljivo tudi fotografirati v optimalnem območju objektiva. Splošno pravilo je, da je objektiv najostrejši dve stopnji zaslonke nad največjo odprtino zaslonke. Če torej uporabljate objektiv z največjo odprtino zaslonke f/2.8, je idealno območje objektiva okrog zaslonke f/5.6.
Pogosta težava, s katero se soočajo krajinski fotografi, je, da se osredotočijo na nekaj v ospredju, s čimer tvegajo, da bo vse ostalo na sliki manj ostro. Seveda velja tudi obratno. Če izostrite na elemente v ozadju, bodo neostre stvari, ki se nahajajo v ospredju. V tem primeru vam lahko pomaga ostrenje s hiperfokalno razdaljo. Gre za to, da najdete najbližjo točko, na katero lahko izostrite, da je hkrati sprejemljivo ostro tudi ozadje. Ta tehnika ni tako zapletena, kot zveni. Vse zahtevno delo bo namreč namesto vas opravil kalkulator za izračun globine polja (DOF – depth of field) in hiperfokalne razdalje v aplikaciji Photo Companion.