Hišni ljubljenčki so lahko neverjetno prisrčni. Pogosto se zalotimo, da sežemo po fotoaparatu, da bi fotografirali njihove norčije, smešne izraze in posebne navade. Božični čas je kot nalašč, da ovekovečite portret svojega ljubljenčka. Podobo mačke, psa ali hrčka, ki pozira v praznični opravi, lahko uporabite za zabavno doma natisnjeno voščilnico, lahko pa jo tudi uokvirite ali podarite kot osebno darilo.
Izziv je v tem, da mnogih živali fotografiranje niti najmanj ne zanima. Nekatere med njimi bodo naredile vse, da bi vas prelisičile in spravile v nejevoljo. Zato boste morali njihovo pozornost pritegniti z določenimi triki. S kombinacijo fotografskih veščin, triki za doseganje položajev in polnim žepom priboljškov lahko iz te bitke izidete kot zmagovalec.
FOTOGRAFIRANJE HIŠNIH LJUBLJENČKOV
Nasveti za fotografiranje posrečenih portretov hišnih ljubljenčkov ob prihajajočih božičnih praznikih
1. Pripravite sceno
Božična jelka lahko služi kot privlačno ozadje božičnega portreta hišnega ljubljenčka. Z njo dobite žive barve in svetle poudarke. Tudi rekviziti, kot so božičkove kape in šali, so lahko odlični dodatki, če jih je vaš ljubljenček pripravljen nositi. Po možnosti fotografirajte v prostoru z velikimi okni. Naravna svetloba je kot nalašč za fotografiranje portretov hišnih ljubljenčkov, saj je mehka in lepo zapolni sence, medtem ko lahko z bliskavico žival preplašite. Žival naj bo obrnjena proti oknu, božična jelka z lučkami pa naj bo za njo.
2. Hišnega ljubljenčka postavite v položaj
To je lažje doseči s psi kot z mačkami, saj lažje pritegnete njihovo pozornost. Običajno lahko to dosežete že z žvižgom, smešnim zvokom ali vprašanjem: "Kje je muca?" Vsaka žival ima svoj značaj, toda resnici na ljubo mačke težje prepričamo v sodelovanje. Treba je biti potrpežljiv, saj boste morda morali čakati, da se mačka sprosti. Poskusite doseči, da se umiri v svojem položaju, na primer na udobnem stolu ali fotelju (lahko s seboj prinesete tudi njeno ležišče). Pri sebi imejte tudi njeno najljubšo igračko ali posodico za hrano, ki jo držite nad objektivom in potrkate po njej, da pritegnete pozornost mačke. Če vas živali ne želijo ubogati, spremenite pristop. Če je del njihovega značaja to, da so zadržane, poskusite to zajeti na fotografiji.
3. Nastavite osvetlitev
Izberite nastavitev osvetlitve, ki jo lahko nastavite, nato pa nanjo pozabite, saj se boste tako lahko posvetili poziranju in zajemanju prizora. Najenostavneje bo, da ročno nastavite osvetlitev (M).
Hitrost zaklopa mora biti dovolj hitra, da uspete zajeti dogajanje. Če živali ostanejo dokaj pri miru, nastavite hitrost 1/200 sekunde, če pa se precej premikajo, boste potrebovali višjo hitrost. Priporočamo tudi uporabo široke odprtosti zaslonke (v tem primeru f/5.6), saj boste s tem ločili subjekt od ozadja in ustvarili čudovit učinek zameglitve.
Samodejna nastavitev vrednosti ISO pomeni, da bo prilagojena razmeram. V svetlem prostoru z obilo naravne svetlobe bo vrednost ISO nekje med 800 in 1600. V tem razponu bo fotoaparat deloval dobro pri šibki svetlobi, s fotoaparatom, kot je na primer Canon EOS 850D, pa boste lahko posneli fotografije, pri katerih šum praktično ne bo viden. Če ima vaš objektiv stabilizator slike, npr. kot Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, ki ga uporabljamo tukaj, je najbolje, da ga vklopite.
4. Ostrenje
Ostrenje je morda eden največjih izzivov pri portretih hišnih ljubljenčkov, saj morate izostriti oči bitja, ki lahko vsak hip premakne svojo glavo ali odskaklja proč.
Morate se sprijazniti s tem, da ne bodo vsi posnetki ostri, če pa imate fotoaparat, ki takoj reagira na premike subjekta, bodo vaše možnosti večje. Način ostrenja v Canonovem fotoaparatu nastavite na servo ostrenje z umetno inteligenco. To pomeni, da bo fotoaparat sledil premikom subjekta in ostrenje prilagajal njegovim spreminjajočim se položajem. Natančno ostrenje je ključnega pomena pri bližnjih posnetkih, zato morda ne bo dovolj, če skušate izostriti samo obraz. Namesto tega poskusite preklopiti na eno samo točko ostrenja, ki jo postavite na oko, ki je najbližje fotoaparatu.
5. Izpopolnite zameglitev ozadja
Za portrete hišnih ljubljenčkov je običajno najbolje uporabiti široko odprtost zaslonke, saj to pomeni, da bodo fotografije imele manjšo globinsko ostrino in bo ozadje neizostreno. Pri prazničnih posnetkih ima široka odprtost zaslonke še eno prednost – neizostrene božične lučke se pretvorijo v čudovite točke zameglitve. Učinek zameglitve bo izrazitejši, če bo med subjektom in jelko določena razdalja, zato premaknite hišnega ljubljenčka čim dlje od jelke. Učinek zameglitve lahko poudarite tudi z daljšo goriščno razdaljo, zato poskusite stopiti nazaj in uporabiti povečavo objektiva.
6. Dodajte učinek zameglitve v ospredju
Poleg tega, da ne izostrite ozadja, lahko dodate tudi učinek zameglitve v ospredju. Pred objektivom skušajte držati božične lučke in fotografirajte skozi snop njihovih kablov. Pod ustreznim kotom lahko na ta način posnamete čudovite neizostrene svetle poudarke okrog subjekta ter tako prizoru dodate element globine.
7. Ostanite pri tleh
Če subjekt fotografirate v višini oči, z njim vzpostavite povezavo, saj bo gledalec na enaki višini, ne glede na to, ali fotografirate portrete hišnih ljubljenčkov ali prijateljev. Pri portretih hišnih ljubljenčkov to seveda pomeni, da se morate plaziti pri tleh, če želite biti dovolj nizko, a s tem boste lažje prikazali zorni kot hišnega ljubljenčka.
Ko boste skušali posneti popolno fotografijo, se boste gotovo zelo zabavali; tudi če hišni ljubljenček ne bo vedno pripravljen sodelovati. Ne glede na to, ali skušate posneti živalski portret v božičnem času ali ob kateri koli drugi priložnosti, je to odlična priložnost, da vadite svojo tehniko in izboljšate fotografske veščine.
Napisal James Paterson