Fotografiranje narave ni prestiž, ki bi bil na voljo samo prebivalcem na podeželju. Ozrite se na vrt, na ulice, pod kamne, okoli ribnikov in v mestne parke in našli boste popolno priložnost za fotografiranje narave v mestu – kar na lastnem dvorišču.
Mlad finski fotograf Ossi Saarinen je na Instagramu pridobil že več kot milijon sledilcev s fotografijami narave v mestu – ljubke veverice, miši in lisice, ki strmijo naravnost v objektiv ter zabavne okrogle ptice, polne značaja. Tukaj deli svoje najboljše namige za fotografiranje narave v mestu, vključno z najboljšimi lokacijami, kjer lahko srečate lisice, svojimi najljubšimi nastavitvami fotoaparata in kompozicijo, ki najbolje zajame zanimiva bitja v resničnem življenju.
V Helsinkih Ossi le občasno naleti na živali. Ker pa razume, kako se živali, ki jih želi fotografirati, obnašajo, ve, kje in kdaj jih lahko poišče. "Spomladi iščem lisičje brloge na lokacijah, ki niso ravno v središču mesta, vendar so še vedno v neposredni bližini ljudi. Poskušam najti luknje v tleh, kjer bi lisice lahko imele svoj brlog, nato pa sem pozoren na sledi dlake in značilni lisičji vonj," pove Ossi.
"Zdi se mi, da je ena najpomembnejših stvari pri fotografiranju živali poznavanje njenih navad. Če najdem lisičji brlog z mladiči, vem, da bodo mladički ves čas preživljali ob njem. Zato se lahko uležem v bližini brloga in fotografiram majhne lisičke med igro. Odrasle lisice se gibajo naokoli ponoči, včasih pa tudi popoldne. Vedno se gibajo po istih poteh, zato jim sledim, da ugotovim, katere poti uporabljajo. Nato pa jih pričakam na sredi njihove poti."
Živahne mestne ulice, hrupne ceste in zvoki civilizacije so pogosto v nasprotju s fotografiranjem narave – to pa ne pomeni, da narave tam ni – ta le čaka, da se ljudje nekoliko umaknejo. "Nikoli ne fotografiram sredi dneva," pravi Ossi. "Veliko živali je najbolj aktivnih ponoči, vendar je fotografiranje v temi oteženo, zato jaz fotografiram ob sončnem vzhodu in zahodu. Takrat je svetloba boljša in nastanejo izrazitejše fotografije."
Čeprav fotoaparat polne velikosti (kot je Canon EOS 6D) zagotavlja boljše rezultate pri visokih nastavitvah ISO, lahko še vedno posnamete čudovite fotografije narave s fotoaparatom s tipalom APS-C za obrezovanje (kot je Canon EOS 7D Mark II), pove Ossi. "Pri pticah in čebelah, ki se jim težje približate, lahko s tipali za obrezovanje dosežete učinek, da je žival v okviru videti celo večja." To je posledica omejenega vidnega polja tipala za obrezovanje okvirja.