Ása fotografijam pokrajine rada doda kanček barve, običajno v obliki svetlih oblačil, kot je razvidno na tej fotografiji. "S prijateljem sva se odpravila na pohod po otoku Senja in posnela sem to čudovito fotografijo, na kateri stoji na robu pečine," pravi. Posneto s fotoaparatom Canon EOS-1D X Mark II z objektivom Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM pri 16 mm, 1/1250 sek., f/2.8 in ISO200. © Ása Steinars
Islandija za Áso Steinars ni bila vedno tako zelo osupljiva. Ko se je pri sedmih letih preselila iz Norveške, se je počutila, kot da je prispela v majhno mesto in ne v povsem drugo državo. Po več letih dela v tujini in vrnitvi nazaj na Islandijo je začela to deželo ognja in ledu spoznavati na nov, čudovit način.
Danes Ásine fotografije in videoposnetke, s katerimi ujame svoje dogodivščine doma in v tujini, na družbenih omrežjih spremlja 700.000 sledilcev. S svojo mojstrsko tehniko "slikovitih selfijev s pokrajino v ozadju" je skromne selfije spremenila v veličastne posnetke skandinavske pokrajine, njeni računi na Instagramu in TikToku pa so vedno večji poklon islandskim čudesom – od kraterjev, vulkanov in črnih peščenih plaž do fjordov, ledenikov in slapov.
Njene fotografije pokrajine pogosto vključujejo ljudi, običajno kar njo samo. Pri tem ne gre zgolj za preproste selfije, temveč za povabilo gledalcu, da se vživi v njen položaj, kar se je še posebej pomembno pri objavljanju v družbenih omrežjih. "Gledalcu želim vzbuditi občutek, da si na sliki predstavlja samega sebe ter si želi odpotovati tja in doživeti naravo, namesto da jo opazuje samo od daleč," pojasni Ása.
Za dosego tega cilja njene slike običajno nagovarjajo enega ali več čutov: na hladen dan lahko tako skoraj začutite toploto tabornega ognja, slišite šumenje slapu ali pa po dolgem pohodu okušate vročo kavo. "Po mojem mnenju," pravi Steinars, "gre pri fotografiji za ustvarjanje občutka želje po popotništvu, sreče ali preprosto za navdih, da se odpravite na vrh gore. Fotografiranje narave je vedno povezano z raziskovanjem zunanjega sveta, zato rada dodam osebo, ki pripoveduje celotno zgodbo, ki se skriva za fotografijo.“
Ása nam je pojasnila, kako ji to uspeva, in razkrila nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaše fotografije pokrajine še boljše. Tako boste tudi vi lahko videli naravo v povsem drugačni luči.